Autobusy

Autobus – samochód wyposażony w więcej niż 8 miejsc i przeznaczony do przewozu pasażerów i ich bagażu. W odróżnienia od innych środków transportu, takich jak trolejbus lub tramwaj, nie wymaga relsów lub odbieraków prądu. Autobusy długością mniej niż 5,5 m lub przeznaczone dla pasażerów liczbą nie mniej, niż 9-16, nazywają się mikrobusami.

<b>Pierwszy autobus w Londynie</b>Pierwszy autobus w Londynie
Pierwszy autobus był wyprodukowany w 1801 roku przez Richarda Trewitika. Prezentacja tego nowego pojazdu odbyła się 24 grudnia tego samego roku w Kembornie, ( Cornwall, Anglia). Był to samochód z silnikiem parowym, który mógł przewieźć 8 pasażerów. Ów autobus rozwijał prędkość 11,2 km na godzinę.

Pierwszy autobus wyposażony w silnik o spalaniu wewnętrznym, pracujący na benzynie, był zbudowany w Niemczech w 1894-1895 latach na fabryce „Benz”. Mieścił 8 pasażerów i kursował po 15-kilometrowej trasie pomiędzy niemieckimi miastami Siegen, Netphen i Dotz .

Pierwszy na świecie miejski autobus wyposażony w silnik o spalaniu wewnętrznym rozpoczął swoją trasę 12 kwietnia 1903 roku w Londynie.

Według celu wykorzystania autobusy dzielą się na miejskie, do przewozów międzynarodowych (turystyczne), do lokalnego, specjalnego użytku i inne. Miejskie autobusy składają się z pomieszczenia dla pasażerów z kilkoma drzwiami dla wyjścia i wyjścia, z ograniczoną liczbą miejsc dla siedzenia, szerokim centralnym przejściem oraz przestrzenią około drzwi. Autobusy miejskie charakteryzują się zdolnością do szybkiego przyspieszenia, co zabezpiecza średnio wysoką prędkość, biorąc pod uwagę częste przystanki.

Rozdziały: autobusy.

edytować stronę "Autobusy" Edytować stronę "Autobusy"