DAF

  1. Historia DAF
  2. DAF dzisiaj
  3. Linki

<b>Logo DAF</b>Logo DAF
DAF Trucks (DAF) – holenderski producent samochodów ciężarowych i autobusów z Eindhoven. Obecnie należy do grupy PACCAR. Zarząd przedsiębiorstwa oraz główne fabryki mieszczą się w Eindhoven. Kabiny oraz osie są produkowane w Westerlo (Belgia). Niektóre modele sprzedawane przez DAF, są zaprojektowane oraz wyprodukowane przez Leyland Trucks.

Historia DAF

Historia koncernu rozpoczyna się od 1 kwietnia 1928 roku, kiedy Huub van Doorne założył fabrykę Commanditaire Vennootschap Huub van Doorne's Machinefabriek. Współtwórcą tego warsztatu był Huenges – dyrektor browaru. Huub van Doorne kilka razy naprawiał jego samochód. Mistrzostwo Huuba w tej dziedzinie tak wraziło Huengesa, że zaproponował pożyczyć mu pieniądze, aby mógł otworzyć swój warsztat. W 1932 oprócz Huub'a, przedsiębiorstwo prowadził także Wim van Doorne. Nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek– stąd pochodzi skrót DAF. W roku 1936 Huenges opuścił spółkę, a w 1938 przedsiębiorstwo rozpoczęło próbną produkcję ciężarówek dla wojska. Po II wojnie światowej luksusowe samochody oraz ciężarówki były rzadkością, co było wielką szansą dla DAF'a.

<b>DAF A30</b>DAF A30
W 1949 roku ruszyła produkcja przyczep, samochodów ciężarowych, oraz autobusów. Pierwszym samochodem ciężarowym wyprodukowanym przez DAF'a był model DAF A30.

Po uruchomieniu nowych zakładów w styczniu 1950 r. produkcja wzrosła do 2000, a później do 4000 samochodów ciężarowych rocznie.

W 1959 r. DAF był jednym z pierwszych producentów stosujących turbosprężarki w silnikach diesla dla wszystkich samochodów ciężarowych.

Pod koniec lat osiemdziesiątych, zakłady w Eindhoven produkowały około 18 000 ciężarówek DAF rocznie. Po dziesięciu latach, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, liczba ta wzrosła do około 25 000 pojazdów rocznie. Z kolei w pierwszych latach nowego tysiąclecia kompania wypuszczała już niemal 31 000 samochodów rocznie.

DAF dzisiaj

W 2008 r., w Eindhoven wyprodukowano prawie 40 000 średnich i ciężkich samochodów ciężarowych, a do tego ponad 12 000 modeli LF i ponad 12 700 modeli z serii CF i XF105 zmontowano w brytyjskich zakładach Leyland Trucks, co razem dało roczną produkcję dochodzącą do 65 000 sztuk.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, autobusy, Producenci techniki.

edytować stronę "DAF" Edytować stronę "DAF"