FIAT

  1. Historia FIAT
  2. FIAT dzisiaj
  3. Linki
FIAT ( Fabbrica Italiana di Automobili Torino) – włoski koncern motoryzacyjny z siedzibą w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych, sportowych i dostawczych.

Logo FiatLogo Fiat

Historia FIAT

11 lipca 1899 roku w Palazzo Bricherasia podpisano akt założycielski "Societa Anoima Fabbrica Italiana Torina". Trzydziestu udziałowców wniosło kapitał o wysokości 800 000 lirów.

Ważną postacią w dalszym rozwoju firmy był Giovanni Agneli, zasiadujący w radzie nadzorczej.

W 1900 roku otwarto przy ulicy Corso Dante 35 pierwszą fabrykę Fiata. Miała ona powierzchnię 12.000 metrów kwadratowych i pracowało w niej 120 osób.

Z 1903 roku zaczęto produkować samochody, ciężarówki, autobusy, samoloty, lokomotywy, statkowe i przemysłowe silniki, taksówki oraz łożyska. W 1904 roku Carlo Bistaretti rozpracował pierwsze firmowe logo: owal na niebieskim tle.

W 1922 roku została otwarta fabryka "Il Lingotto", która miała powierzchnię 153000 metrów kwadratowych i pięć pięter, a na dachu futurystyczny tor próbny. Fabryka wktótce otrzymała sławę symbolu włoskiej produkcji samochodowej.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia nastąpił znaczący rozwój technologiczny ciężarówek i samochodów dostawczych. W latach wojennych nastąpiła drastyczna redukcja produkcji samochodów osobowych na rzecz pojazdów dostawczych, do czego również przystosował się FIAT.

W 1958 roku miał miejsce początek ogromnego wzrostu produkcji, zarówno samochodów, jak i maszyn. Zakład Mirafiori podwoił produkcję, a Fiat otwierał coraz więcej fabryk za granicą. Był to czas boomu gospodarczego we Włoszech, którego siłą napędową był przemysł samochodowy.

Szefem koncernu został w 1966 roku Giovanni Agnelli — wnuk założyciela spółki. Pełnił tę funkcję aż do roku 1996, kiedy to wybrany został honorowym prezesem Grupy Fiata. Firma ta wchodzi w trzecie tysiąclecie jako przedsiębiorstwo międzynarodowe (zespół potężnych holdingów), działające na kilku kontynentach i w ogromnej liczbie branż wytwórczości.

FIAT dzisiaj

Współcześnie FIAT jest wielką grupą przemysłową z koncentracją działalności w branży motoryzacyjnej. Koncern projektuje, produkuje i sprzedaje samochody, ciężarówki, autobusy, traktory, maszyny rolnicze, maszyny do robót ziemnych, silniki i komponenty motoryzacyjne, środki i systemy produkcji, w przeszłości także samoloty.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "FIAT" Edytować stronę "FIAT"