Iveco

  1. Historia
  2. Iveco dzisiaj
  3. Produkcja

Logo IvecoLogo Iveco
Iveco (Industrial Vehicles Corporation, często pisana jako Iveco) – włoska kompania o zasięgu ogólnoświatowym z siedzibą w Turynie. Jako część koncernu Fiat specjalizuje się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Ciężarówki Iveco są jedne z najbardziej popularnych samochodów ciężarowych w Europie.

Historia

Iveco powstało jako przedsiębiorstwo ogólnoeuropejskie w 1975 roku. Odbyło się to rezultacie połączenia działów produkcji samochodów ciężarowych kilku przedsiębiorstw: Fiat Veicoli Industriali (produkcja ciężarówek od 1903 r.), Lancia Veicoli Industriali (od 1911 r.), OM (Włochy, od 1907 r.), Unic (Francja, od 1905 r.) i Magirus-Deutz AG (KHD, Niemcy, od 1904 r.). Dzisiaj działa na ponad 100 rynkach jest jednym z największych producentów pojazdów użytkowych i specjalistycznych na świecie.

W roku 1999 z połączenia Iveco i części autobusowej Renault V.I. powstał koncern Irisbus, który przejął m.in. 94% udziałów w firmie Karosa. 1 stycznia 2007 roku produkujący jedynie autobusy marki Irisbus zakład Karosy w Vysokim Mýcie otrzymał nazwę Iveco Czech Republic a.s..

Iveco dzisiaj

Iveco projektuje, konstruuje i wprowadza na rynek pełną gamę pojazdów przemysłowych (od 2,8 t do 16 t i więcej dopuszczalnej masy całkowitej) zarówno do użytku w sferze transportu drogowego, jak i pojazdów pozadrogowych znajdujących zastosowanie na placach budowy, pojazdów dla straży pożarnej, obrony cywilnej, jak również pojazdów wojskowych.

Obecnie Iveco zatrudnia około 32000 pracowników oraz posiada 43 zakłady produkcyjne w 18 krajach na całym świecie. Firma wykorzystuje technologie opracowywane w 15 ośrodkach badawczych. Ponad 900 dealerów i 4,500 punktów serwisowych w ponad 100 krajach zapewnia wsparcie techniczne dla pojazdów Iveco podczas ich użytkowania.

W 2006 roku powstało ponad 200 tys. sztuk samochodów dostawczych, ciężarowych, specjalnych i autobusów pod marką Iveco oraz Irisbus. Najwięcej, ponad 94,1 tys., we Włoszech.

Produkcja

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Iveco" Edytować stronę "Iveco"