Mack

  1. Historia
  2. Mack dzisiaj
  3. Linki

<b>Logo Mack</b>Logo Mack
Mack Trucks – amerykańskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące samochody ciężarowe, a dawniej również autobusy.

Historia

Założona w 1900 roku firma Mack Trucks, Inc. przez pięć braci Mack jest jednym z największych północnoamerykańskich producentów ciężkich samochodów ciężarowych i dużych komponentów.

<b>Logo Mack AB</b>Logo Mack AB
Pierwszym takim samochodem ciężarowym został Mack AB, przeznaczonu do przewozu ładunków i pasażerów.

W 1913 roku z powodu konfliktów pomiędzy braćmi nazwa firmy została zmieniona na International Motor Truck Corporation ( z 1922 - Mack Trucks Incorporated).

W okresie lat 1916-1939 firma Mack wypuszcza samochody serii AC, które stają się popularne w armii USA dzięki swojej niezawodności, uniwersalności i dobre pokonanie ciężkich tras. Również w armii USA samochody Mack zdobywają nazwę „buldog” za charakterystyczny kształt kapotu i moc.

Od czerwca 1921 roku buldog staje się symbolem ciężarówek Mack.

Podczas Drugiej wojny światowej kompania Mack jest głównym dostawcą Armii USA. Na front wysyła się ponad 30.000 jednostek techniki ciężarowej dla przewozów oraz ewakuatory i samochody sanitarne.

Z 1935 po 1972 Mack zajmuje się produkcją techniki dla kamieniołom i maszyn górniczych ładownością 15-100 ton.

Z 1990 Mack trucks całkiem należy do Renault V.I., części «Renault Group».

Mack dzisiaj

Samochody ciężarowe marki Mack są sprzedawane w ponad 45 krajach za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci 670 centrów, zajmujących się sprzedażą, dostarczaniem części i serwisem.

Na początku roku 2002 grupa Volvo zmieniła strukturę organizacyjną produkcji samochodów ciężarowych, tworząc z trzech firm produkujących samochody ciężarowe - Mack Trucks, Renault Trucks i Volvo Trucks - odrębne segmenty działalności. Od 2001 roku Mack Trucks jest częścią grupy Volvo AB. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Greensboro, w Karolinie Północnej.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Mack" Edytować stronę "Mack"