Mercedes-Benz

  1. Historia
  2. Produkcja
  3. Linki

<b>Logo Mercedes-Benz</b>Logo Mercedes-Benz
Mercedes-Benz – niemiecka kompania, producent samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz autobusów.

Historia

Historia jednego z najbardziej znanych producentów samochodowych Mercedes-Benz liczy ponad 100 lat i do dzisiaj pozostaje najbardziej innowacyjną marką samochodową na świecie. Wraz z wynalezieniem silnika szybkobieżnego i samochodu, Gottlieb Daimler i Karl Benz, niezależnie od siebie, rozpoczęli w latach 80-tych XIX wieku rozwój zmotoryzowanego transportu indywidualnego. 22 grudnia 1900 roku, kiedy to spółka Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) zaprezentowała pierwszego Mercedesa, rozpoczął się rozwój, który pod koniec XX wieku doprowadził do powstania kompanii DaimlerChrysler AG.

Nazwę „Mercedes” zarejestrowano jako znak towarowy 23 czerwca 1902 roku, a od 26 września przysługiwała jej ochrona prawna. Do znanego brendu brakowało wówczas jedynie charakterystycznego logo. Synowie założyciela DMG Paul i Adolf Daimlerowie zaproponowali zarządowi przedsiębiorstwa przyjęcie jako znaków firmowych gwiazd: trójramiennej i czteroramiennej. Logo miało podkreślić ambicje kompanii, która chciała królować na przestrzeni lądowej, wodnej i powietrznej. Od 1910 roku na chłodnicy Mercedesów zaczęły pojawiać się te pierwsze z nich.

Okres po pierwszej wojnie światowej przyniósł w Niemczech spore trudności gospodarcze. Recesja dotknęła rynek samochodowy. Przetrwać na nim mogły tylko najsilniejsze przedsiębiorstwa. Daimler-Benz produkuje samochody ciężarowe dla niemieckiej armii do momentu, póki angielsko-amerykańska armia nie zrujnowała fabrykę podczas dwutygodniowego bombardowania we wrześniu 1944 roku. Okres powojenny staje się dobrą okazją dla produkcji serii ciężarówek średniej wagi. Nowe modeli zachowały okrągły kształt kabiny, jednak wykorzystywały mocniejszy silnik OM 312.

W marcu 1959 roku Daimler Motoren Gesellschaft przedstawia nową ciężarówkę modeli L/LP 322 i L/LP 337. Od tego momentu zaczyna się zmiana konstrukcji kabiny z długim kapotem na nowe kabiny ze skróconym kapotem i kabiną nad silnikiem.

W latach 80-tych produkcja ciężarówki mercedes powiększa się za koszt otwierania nowych fabryk za granicą. W latach 90-tych kompania otwiera centra używanych samochodów ciężarowych własnej produkcji oraz wypuszcza nowy samochód ciężarowy Actros (1996 rok).

Produkcja

Obecnie Mercedes-Benz oferuje następujące modeli samochodów ciężarowych:

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Mercedes-Benz" Edytować stronę "Mercedes-Benz"