Mitsubishi

  1. Historia
  2. Mitsubishi Fuso dzisiaj
  3. Linki

<b>Logo Mitsubishi</b>Logo Mitsubishi
Mitsubishi Fuso Truck & Bus (MFTBC) to największy azjatycki producent pojazdów użytkowych.

Historia

Historia Mitsubishi Fuso Truck & Bus jest ciasno związana z historią koncernu Mitsubishi. Powstanie kompanii odbyło się w 1870 roku, jednak produkcją samochodów firma zajęła się dopiero na początku XX stulecia. W 1914 roku zostało zarejestrowane logo kompanii (trzy brylanty), znane obecnie na całym świecie. W 1917 roku z wykorzystaniem technologii taśmowej zaczęto produkcję samochodu osobowego Model-A. Jednak wówczas w Japonii nie było dużego popytu na samochody ciężarowe, gdyż rozwijająca się ekonomia kraju potrzebowała samochodów do przewozu ładunków i pasażerów.

Mitsubishi T1Mitsubishi T1

W odpowiedź na potrzebę w maszynach transportowych w 1918 roku zaczęła się produkcja ciężarówki T1, podobnej po konstrukcji do Model-A. W latach 20-ch zaczęto produkować samochody ciężarowe dużej ładowności.

Lata 30-te uważane za rozkwit kompanii Mitsubishi Fuso. Pierwszym pojazdem wyprodukowanym przez tego japońskiego producenta był autobus B46, który został zaprojektowany w fabryce Shipyard and Machine Works w Kobe i zadebiutował na rynku w 1932 roku.

Kolejnymi wiodącymi produktami były: KT1 - czterotonowa ciężarówka z silnikiem benzynowym (1946), T380 - pierwsza japońska odchylana kabina do ciągników siodłowych (1959) oraz Rosa - pierwszy japoński minibus (1960). W 1962 r. wyprodukowano pierwszego Cantera, który wszedł na rynek w 1963 r. Z czasem lekka ciężarówka Mitsubishi Fuso Canter stała się najlepiej sprzedającym się pojazdem w historii firmy i do dziś nie traci na popularności – na rynku jest już siódma generacja tych aut.

Mitsubishi Fuso dzisiaj

Obecnie Mitsubishi Fuso jest kontrolowane przez firmę Daimler, która posiada 85-proc. udziałów w Mitsubishi Fuso.

MFTBC produkuje szeroką gamę różnej wielkości samochodów dostawczych i ciężarowych oraz autobusów, sprzedawanych nie tylko w Japonii, Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, ale na całym świecie. W Europie – w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwecji i Polsce - dostępny jest model Canter w wersjach od 3,5 t do 7,5 t. Sprzedawany jest pod własną marką u wybranych dealerów z sieci Mercedes-Benz. Marka Mitsubishi Fuso Canter zachowuje przy tym nadal swoją pełną samodzielność.

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC) z siedzibą w Kawasaki w Japonii jest jednym z wiodących producentów samochodów użytkowych na rynku azjatyckim. W 2006 r. spółka sprzedała łącznie 186 600 pojazdów, wliczając w to: samochody dostawcze, ciężarówki, ciągniki siodłowe i autobusy.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Mitsubishi" Edytować stronę "Mitsubishi"