Nissan

<b>Logo Nissan</b>Logo Nissan
Nissan – druga co do wielkości kompania w Japonii, produkująca samochody osobowy i ciężarowe. Emblemat – nazwa firmy z czerwonym wschodzącym słońcem w tle.

Historia

Historia japońskiego producenta samochodów Nissan zaczęła się w 1911 roku, kiedy pan Masujiro Hashimoto założył w Tokio firmę o nazwie Kwaishinsha.

<b>DAT 1920 r.</b>DAT 1920 r.
Pierwszym samochodem, który wyjechał za bramę kompanii był DAT, wyprodukowany w 1914 roku. Był to skrót od pierwszych liter osób działających przy tym projekcie – Kenjiro Den, Rokuro Aoyama oraz Meitaro Takeuchi. Od roku 1925 nazwę firmy zmieniono na DAT Motorcar. Początkowo wytwarzano tylko pojazdy ciężarowe. Rok później firma połączyła się z producentem ciężarówek, firmą Jitsuo Motors. W 1928 roku powstawał holding firm pod nazwą Nissan (skrót od Nippon Sangyo). Początkowo skupiał on producentów części samochodowych takich jak Tobata Casting.

Oficjalną datą powstania Nissan jest 1933 rok od momentu połączenia firmy DAT i Nissan i był to pierwszy rok produkcji aut przez Nissana. Rok później nowo powstała firma przyjęła nazwę Nissan. Po kolejnych zmianach 1 kwietnia 1934 roku nowe przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Nissan Motor Co. Ltd.

Podczas Drugiej wojny światowej produkowano głównie samochody ciężarowe i inny transport dla potrzeb armii. W 1945 roku przedsiębiorstwa kompanii zostały okupowane, z powodu czego firma prawie do 1955 roku zatrzymała swoją produkcję. Po wojnie Nissan wydostał się z kryzysu dzięki współpracy z brytyjskim Austinem i produkcji licencyjnych pojazdów.

Na sukces Nissan na amerykańskim i europejskich rynkach wpłynął kryzys energetyczny lat 70-tych. W tym okresie małe ekonomiczne japońskie samochody cieszyły się dużą popularnością.

W 1986 roku zaczęto produkcję modelu Nissan Terrano – samochód terenowy dla rodzinnego wypoczynku. W listopadzie 1989 roku na rynku pojawił się popularny model Nissan Infiniti. W 1999 roku była osiągnięta umowa pomiędzy Nissan i francuską kompanią Renault.

W 2007 roku finansowym kompania sprzedała 3,77 mnl samochodów. Zyski otrzymane za ten okres to 4,22 mld dolarów USA.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Nissan" Edytować stronę "Nissan"