Renault

<b>Logo Renault Trucks</b>Logo Renault Trucks
Renault Trucks - francuski producent samochodów ciężarowych, z siedzibą w Saint-Priest koło Lyonu.

Historia

Historia koncernu zaczyna się w 1894 roku w Lyonie, gdzie Marius Berliet zaprojektował i wyprodukował jednocylindrowy silnik oraz pojazd napędzany benzyną. W 1906 roku Berliot stworzył pierwszą ciężarówkę. Prawie w tym samym czasie w Billancourt, niedaleko Paryża, w roku 1898 Louis Renault tworzy 4-biegową skrzynię biegów oraz przedstawia światu swój pierwszy pojazd silnikowy o mocy ćwierci konia mechanicznego. Renault wyprodukował pierwszy samochód dostawczy w roku 1900, a w roku 1906 przygotował prototyp autobusu miejskiego.

Podczas I wojny światowej produkcja zakładów w Billancourt miała być przestawiona na potrzeby armii. Na ten moment kompania zajmowała obszar 14 hektarów i zatrudniała ponad 4 000 robotników. Już po wojnie, w roku 1922, firmę przekształcono w spółkę akcyjną.

W roku 1923, Renault został pierwszą firmą, która zaoferowała ciągnik drogowy. W tym samym czasie produkują się pojazdy mechaniczne napędzane gazem drzewnym oraz pierwszy ciągnik ze wspomaganiem hamulców na wszystkich 4 kołach. W roku 1928 zastosowano pierwszy silnik Diesla do ciężarówki.

Z początkiem II wojny światowej, rozkwit kompanii obrócił się w kryzys. Zakłady, zatrudniające już 45 tysięcy pracowników zostały przyjęte do rąk okupanta. Zbombardowana przez aliantów fabryka w Billancourt zamyka się w 1944 roku.

W rezultacie połączenia kilku producentów samochodowych, łącznie z Berliet i Saviem, w 1978 roku powstał jedyny producent ciężkich pojazdów użytkowych we Francji pod nazwą Renault Véhicules Industriels, Dział Samochodów Ciężarowych w grupie Renault.

Renault Véhicules Industriels dążył do stworzenia międzynarodowej grupy poprzez przejęcie firmy Dodge Europe w roku 1983 oraz znanej marki z rynku amerykańskiego Mack w roku 1990.

Znaczącym rokiem dla kompanii został rok 1992: Renault Véhicules Industriels został Renault V.I. W roku 2001 Renault V.I. stało się częścią grupy Volvo. Światowa marka "Renault Trucks" została ogłoszona w roku 2002.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, autobusy, Producenci techniki.

edytować stronę "Renault" Edytować stronę "Renault"