Scania

  1. Historia
  2. Scania dzisiaj
  3. Linki

<b>Logo Scania</b>Logo Scania
Scania - szwedzki producent ciężkich samochodów ciężarowych, autobusów turystycznych i miejskich oraz silników przemysłowych i morskich. Ponadto koncern oferuje i sprzedaje szeroki zakres produktów związanych z usługami oraz usługi finansowe. Nazwa firmy pochodzi od regionu Skåne w Szwecji.

Historia

Firma została założona w roku 1900 pod nazwą Maskinfabriks AB Scania w Malmö. W 1902 roku został wyprodukowany pierwszy samochód ciężarowy. W 1911 roku przedsiębiorstwo połączyło się z innym koncernem motoryzacyjnym (Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje) tworząc AB Scania-Vabis.

W 1936 roku firma Scania-Vabis wprowadziła na rynek pierwszy własny silnik wysokoprężny. A w 1949 roku firma Scania-Vabis wprowadziła na rynek swój pierwszy silnik wysokoprężny z wtryskiem bezpośrednim. Silnik był bardzo wytrzymały i dlatego był znany jako „silnik na 400 000 km”.

W latach 50. firma Scania-Vabis zaczęła tworzyć sieć sprzedaży i serwisową w Europie.

W 1969 roku doszło do połączenia z firmą SAAB i kolejnej zmiany nazwy - tym razem na Saab-Scania AB. Wspólnym stał się także znak firmowy, którym sygnowane były zarówno ciężarówki oraz autobusy, jak i samochody osobowe. Kiedy w 1995 Scania znów staje się niezależną firmą, część produkująca pojazdy użytkowe otrzymała nazwę Scania AB, którą nosi do dziś.

W 2000 roku 11 fabryk w pięciu krajach uczestniczyło w produkcji milionowego samochodu ciężarowego Scania. W 2008 r. Volkswagen został głównym akcjonariuszem firmy Scania. Jego udziały wynoszą 68,6% praw głosu i 37,73% kapitału zakładowego.

Scania dzisiaj

Scania jest obecna w około 100 krajach i zatrudnia ponad 35 tys. ludzi. Badaniami i rozwojem zajmuje się około 2 400 pracowników — głównie w Szwecji, blisko zakładów produkcyjnych. Dział zakupów firmy Scania jest wspierany przez lokalne biura zajmujące się zakupami w Polsce, Czechach, USA i Chinach. Produkcja odbywa się w Europie i Ameryce Południowej. Ponadto około 20 tys. osób pracuje w sieci niezależnych jednostek sprzedaży i serwisów Scania.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, autobusy, Producenci techniki.

edytować stronę "Scania" Edytować stronę "Scania"