Van Hool

  1. Historia
  2. Van Hool dzisiaj
  3. Linki

Logo Van HoolLogo Van Hool
Van Hool — belgijski koncern motoryzacyjny z siedzibą w mieście Lier. Firma specjalizuje się w produkcji nadwozi do podwozi różnych kompanii, m.in. do podwozi firm Volvo i Scania.

Historia

W 1928 roku Bernard Van Hool podjął decyzję o założeniu własnego warsztatu tnącego diamenty. Już wkrótce firma mogła sobie pozwolić na zatrudnienie 10 pracowników. Jednak pogłosy o nieuniknionym kryzysie, który miał nadejść w latach 30-ch zmusiła Bernarda do szukania nowej dziedziny biznesu. W końcu Bernard kupił aparat wylęgowy, aby zbudować swój własny, ulepszony i wzbogacony w kilka urządzeń automatyzujących jego pracę.

W 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, i rok później fabryka została zniszczona. Bernard Van Hool znalazł nowe wyzwanie w sektorze transportowym. Udało mu się wejść nabyć i naprawić kilka niesprawnych ciężarówek. Bazując na tym taborze, założył, wspólnie ze swoim najmłodszym bratem Jozefem, niewielką firmę transportową. Okazało się bowiem, iż w kraju panuje ogromny niedobór pojazdów przeznaczonych do przewozu ludzi, a i same potrzeby przewozowe były większe niż przed wojną – ludzie chcieli być bardziej mobilni.

W 1946 roku warsztaty Van Hoola były przygotowane do budowy nadwozi autokarów.

Pierwsze pojazdy, wyprodukowane w 1947 roku okazały się wielkim sukcesem: były to dobrze wykonane, niezawodne konstrukcje, których wygląd był zainspirowany stylizacją amerykańskich krążowników szos. Łącznie w latach 1947-1952 firma Van Hool wyprodukowała 281 nadwozi. Wkrótce Bernard Van Hool doszedł do wniosku, że warto opracować jeden, standardowy model nadwozia.

W 1951 roku firma otrzymała pierwsze zamówienie z sektora publicznego: Buurtspoorwegen (Koleje Regionalne) zamówiły 10 nadwozi o bardzo szczegółowo określonych wymaganiach oraz standardach technicznych bardzo różniących się od tych, jakich życzyli sobie przewoźnicy prywatni.

W międzyczasie, jednoosobowa spółka została przekształcona w firmę rodzinną "Van Hool en Zonen pvba". W 195 roku była wybudowana nowa fabryka, po drugiej stronie ulicy. Na koniec roku 1955, firma zatrudniała 222 pracowników fizycznych oraz 17 pracowników umysłowych.

Dzięki umowie z włoską firmą Fiat Van Hool mógł zacząć budowę własnych podwozi z wykorzystaniem włoskich komponentów i stał się w ten sposób producentem integralnych autobusów, znanych na rynku jako Van Hool-Fiat. Współpraca Van Hoola z Fiatem od początku okazała się jednak sukcesem: już w sierpniu 1958 do klienta trafił setny pojazd Van Hool-Fiat, a w lipcu 1961 liczba ta przekroczyła 500 sztuk. W roku 1966 zbudowano i przekazano klientowi 2000 autobus integralny Van Hool. W tym czasie, firma zatrudniała już 881 pracowników.

Lata 1969-1974 przyniosły kolejny wzrost rocznej produkcji autobusów integralnych i nadwozi, która łącznie przekraczała już poziom 1000 sztuk. W 1980 firma dostarcza pierwszy niskopodłogowy autobus lotniskowy dla Sabeny, a w 1981 swoją pierwszą cysternę i mocno rozwija eksport zarówno w Europie jak i poza nią.

Van Hool dzisiaj

<b>Model AGG300</b>Model AGG300

Jednym z najlepszych tworów kompanii jest AGG300, autobus, który stał się sensacją na wszystkich targach transportowych. W miastach, gdzie jeździ AGG300, wielu ludzi czeka specjalnie, aby przejechać się najdłuższym autobusem świata. Ten „autopociąg” jest długości 24,78 m i może przwozić do 270 osób.

W 2004 roku Van Hool wyprodukował 1401 szt. autobusów, łącznie z autokarami EOS, których rocznie powstaje około 180-200 sztuk.

Linki

Rozdziały: producenci autobusów, autobusy, Producenci przyczep i naczep, Producenci techniki.

edytować stronę "Van Hool" Edytować stronę "Van Hool"