Volkswagen

<b>Logo Volkswagen</b>Logo Volkswagen
Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe) jest spółką należąca do koncernu Volkswagen AG, specjalizująca się od lat 90. w produkcji i sprzedaży samochodów użytkowych pod marką Volkswagen.

Historia popularnych samochodów użytkowych Volkswagen zaczęła się od pewnego przypadku w kwietniu 1947 roku. Holenderski importer Volkswagena Ben Pon przechadzał się po terenie zakładów Volkswagena w Wolfsburgu, natknął się na dziwny pojazd, zbudowany własnoręcznie przez kilku pracowników, by ułatwić sobie transport ciężkich płyt. Zainspirowany tym wynalazkiem Ben Pon naszkicował w swoim notatniku samochód, jakiego świat do tej pory nie widział – kierownica z przodu, silnik z tyłu, a nadwozie w kształcie pudełka.

<b>Volkswagen Transporter T1</b>Volkswagen Transporter T1
Nieco bardziej okrągły prototyp, którego zamknięta premiera odbyła się w listopadzie 1949 roku, od razu zaczęto powszechnie nazywać „Bulli”. Do pierwszego Transportera T1 silnik i osie pożyczono od Garbusa, zrezygnowano jednak z jego rurowej ramy. Zamiast tego w aucie zamontowano samonośne nadwozie wspierające się na ramie żebrowanej. Ładowność wynosiła ok. 750 kg, a silnik miał 1131 cm3 pojemności i moc 18 kW przy 3300 obr./min. Transporter w wersji Bus mógł przewieźć nawet 8 osób, a za pomocą kilku ruchów można było łatwo wymontować oba tylne rzędy siedzeń, robiąc w ten sposób miejsce na ładunek. Produkcja seryjna rozpoczęła się 8 marca 1950r. i wynosiła początkowo 10 samochodów dziennie. Pierwsza generacja Transportera produkowana była do roku 1967.

W 1958 roku zakład produkcji w Wolfsburgu opuścił opuścił 100-tysięczny Volkswagen Transporter tworzony już wtedy w 30 różnych wersjach: od busa, przez furgon, po nadwozie skrzyniowe.

8 marca 1956r. rozpoczęła się seryjna produkcja w nowej fabryce w Hanowerze. W roku 1968 z taśm produkcyjnych zjechał dwumilionowy Transporter. A w 1975 roku Volkswagen rozpoczął w Hanowerze nowy rozdział w swojej historii: zaprezentował nowy, większy od Transportera model samochodu dostawczego Volkswagena – LT.

Volkswagen Samochody Użytkowe osiągnął w roku 1996 punkt niebywałego rozwoju. Samochód-przebój z Hanoweru został podzielony na dwa bliźniacze modele: Transporter oraz linia osobowa z Multivanem (Allstar i Classic) i Caravelle.

Volkswagen dzisiaj

Obecnie spółka Volkswagen Nutzfahrzeuge jest producentem samochodów ciężarowych (od lekkich do ciągników siodłowych) i bazujących na ich podwoziach autobusów. Pojazdy takie powstają w Brazylii w Resende w stanie Rio de Janeiro. W 2007 roku powstało ich około 47 tys. sztuk, w tym około 35 tys. ciężarówek. W 2007 roku wprowadzono do produkcji nową serię ciężarówek Titan, które występują również w odmianie Constellation.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Volkswagen" Edytować stronę "Volkswagen"