Volvo

  1. Historia
  2. Volvo dzisiaj
  3. Linki

<b>Logo Volvo</b>Logo Volvo
Volvo Trucks – światowy producent ciężkich pojazdów transportowych i silników wysokoprężnych mieszczący się w Szwecji jako część Volvo Group.

Historia

<b>Volvo Series 1</b>Volvo Series 1
Pierwszy samochód ciężarowy marki Volvo zszedł z linii produkcyjnej w 1928 roku. Ciężarówka nazywała się "Series 1", posiadała wał napędowy, pneumatyczne opony i w pełni zabudowaną kabinę kierowcy. Dzięki popularności dwóch modeli LV71 i LV73 w połowie lat trzydziestych głównym eksporterem samochodów ciężarowych.

Podczas drugiej wojny światowej Volvo stała się głównym dostawcą szwedzkiej armii. Podliczono, że w tym okresie szwedzkiemu wojsku dostarczono tysiące samochodów ciężarowych "Roundnose" w modelu standardowym, o uproszczonej konstrukcji, a także w modelu z napędem na wszystkie koła.

W latach sześćdziesiątych samochód ciężarowy został niekwestionowanym liderem transportu. Stało się tak, w znacznej mierze, dzięki jego uniwersalności oraz temu, że krajowa i międzynarodowa infrastruktura dróg osiągnęła stan umożliwiający szybki i wydajny transport ciężarowy. Do tego w Szwecji wypuszczono na rynek kabiny z certyfikatami bezpieczeństwa. Również w tym czasie Volvo wprowadziła samochód ciężarowy Titan TIPTOP/F88/G88.

W latach 80. silniki stały się lepsze, mocniejsze i przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska. Volvo wypuszcza coraz nowsze, bardziej doskonałe modele. Prawdziwą demonstracją siły koncernu stały się samochody ciężarowe FL6 i FL7/FL10, wypuszczone latem 1985 roku.

Volvo dzisiaj

W nowym tysiącleciu ciężarówki Volvo zapewniają bezpieczeństwo, ergonomię i troskę o środowisko. Obecnie sprzedaż oraz obsługa serwisowa samochodów ciężarowych Volvo zapewniona jest w ponad stu krajach poprzez sieć 650 autoryzowanych dealerów i 1450 stacji obsługi pojazdów Volvo. Volvo Truck Corporation jest obecna w ponad 130 krajach świata i posiada 16 fabryk w Europie, Azji, Afryce oraz Australii, Północnej i Południowej Ameryce.

Linki

Rozdziały: ciężarówki, Producenci ciężarówek, Producenci techniki.

edytować stronę "Volvo" Edytować stronę "Volvo"